Sanna Rayman
Fler gifter sig – och fler gör det också flera gånger under en livstid. Det senare kan man måhända beklaga ur romantisk synvinkel, den eviga kärleken visar sig allt oftare ha bäst före-datum. Men å andra sidan firar vi kärleken oftare och det är inte fy skam det heller. Bröllopen ser numera inte lika traditionella ut som förr. Folk skräddarsyr och väljer mer efter egen smak – och allt färre gifter sig i kyrkan, vilket SVT kunde berätta om häromåret.
En följd av dylika trender är förstås köbildning till Stadshusets borgerliga ceremonier. I Stockholm Direkt berättades nyligen om att väntetiden är lång för att få gifta sig i stadshuset, trots att staden har utökat antalet vigselförrättare, vilka vanligen är politiker. För att komma till rätta med väntetiderna och bana väg för kärleken föreslår därför Folkpartiet att stadens medborgare ska kunna nominera vigselförrättare.
– Min tanke är att man ska kunna nominera personer till kommunfullmäktige som får står för någon storts vandelsprövning och sedan skickar rekommendationen vidare till länsstyrelsen, säger oppositionsborgarrådet Lotta Edholm (FP).
FP föreslår även att Stockholms stad ska upplåta fler fasta platser för borgerliga vigslar än Stadshuset, exempelvis längst upp i Kulturhuset, Liljevalchs eller Stadsbiblioteket.
Utmärkta idéer båda två! Ingen vettig människa kan väl vara emot ett förslag som ger kortare köer och fler äktenskap?