Ledarbloggen

Maria Ludvigsson

Maria Ludvigsson

Anna Karin Hammar, är präst i Svenska kyrkan och uttalar sig inte sällan om Gud och politiken. Idag twittrade hon ”Många av oss upplevde en kallelse till förnyad kärlek och omsorg om jorden, vårt hem. Vi tackade Gud för de gröna @asaromson och allt samarb.” Hammar har en lång karriär inom kyrkan, bland annat som uttolkare/expert på kyrkans och de kristnas syn på Israel och Palestina. (Svenska kyrkan har anställda för att syssla med den delen av bibeltolkningen.) Hennes politiska engagemang går inte att ta miste på. I ett reportage av Erik Hedtjärn i Godmorgon, världen! (SR 5/9-13), inför kyrkovalet 2013 förklarade hon att ”bara vi går och handlar är det politiskt”. Om allt är politik kan det förklara varför man även ser Åsa Romsons riksdagsresultat som gudasänt.

I början av 1990-talet var prästen Lennart Koskinen populär i Sveriges Radio och höll andakter. Han återkom, liksom Hammar, till de politiska frågorna och dryftade dem med Gud. Vid ett tillfälle lät han lyssnarna förstå att han undrade varför Thatcher fanns och vad Gud menade med det hela. Politik och Gud i en salig röra.

Det positiva i dagens Hammar-twitter är dock att kyrkans ledare verkar ha övergett ”Varför skapade du XX-traditionen” för en tacksamhetens linje. Numera tackar man i stället när vänsterflanken stärks. Det måste ändå ses som en klar förbättring.

Arkiv

Fler bloggar