Adventskalendern
Bakom luckorna i Ledarbloggens adventskalender ges goda tips på texter som förtjänar att läsas (igen). Kalenderluckorna är illustrerade av Joanna Andreasson.
Dagens lucköppnare: Per Gudmundson, ledarskribent i SvD
Supervalåret 2014 har förlängts till mars 2015, och med tre val på ett år så tränger partipolitiken bort mycket från ledarsidorna. De där viktiga frågorna om kultur, frihet och människosyn hamnar i skymundan för dagspolitiska noteringar. Då och då kan man klämma in en text som aspirerar på något högre, men allt som oftast handlar det om vad Stefan Löfven kallar käbbel. Det är inget märkligt. Så måste det vara ett valår. Läsarna vill ha information.
De tillfällen när ledarsidan dock lämnar den givna dagordningen brukar uppskattas. I somras inträffade ett sådant tillfälle. En vinimportör hörde av sig till ledarsidan med ett tips, och det resulterade i en av ledarsidans mest delade artiklar under året.
Vinimportör, tänker ni. Det är väl ingen stor fråga?
Jo. Systembolaget är en sista rest av förmyndarsamhället, där svensken behandlas som omyndig och mindre vetande. Detaljhandelsmonopolet leder till sämre utbud, lägre kvalitet och brist på service. Systembolaget blockerar framväxten av nya näringar, styr medborgarnas dryckesvanor på ett konstlat sätt och låter medelsvensson subventionera lyxkonsumtionen. Monopolet ska avskaffas.
Sommarens text om Bellini ger ett exempel på monopolets skadeverkningar.