Ledarbloggen

Ledarredaktionen

Ledarredaktionen

Det amerikanska mellanvalet på tisdag kommer troligen leda till att Demokraterna förlorar sin majoritet i Senaten. Därmed kommer Republikanerna att kontrollera båda Senaten och Representanthuset, vilket ytterligare lär försvaga president Obama.

När Hillary Clinton i valrörelsens slutsskede flyger in i Kentucky för att stödja Demokraternas kandidat i senatorsvalet, den 36-åriga Alison Lundergan Grimes, är det tydligt att hon redan har siktet inställt på tiden efter Obama-eran. Presidenten nämndes nästan inte alls i hennes tal, vilket i Kentucky säkert är en riktig taktisk bedömning.

Den Republikan som Alison Lundergan Grimes försöker slå ut är Mitch McConnell, 72 år, för närvarande minoritetsledare i Senaten. Om McConnell omväljs en sjätte gång (han har suttit sedan 1985) blir han troligen republikansk majoritetsledare i Senaten, och den näst mäktigaste politikern i USA.

Alison Lundergan Grimes bussturné har temat ”Kentucky vs. Washington”, ett budskap som genomsyrar hela hennes valkampanj. Mitch McConnell utmålas som en Washington-politiker utan engagemang för den delstart han ska företräda – ”the Commonwealth of Kentucky”.

En av förtalarna till Hillary Clinton gjorde till och med en plump poäng av att Mitch McConnell är född utanför Kentucky och därför en invandrare.

Budskapet skulle säkert fungera bättre om inte många i Kentucky snarare förknippar ”Washington” med Demokraterna och president Obama än med Mitch McConnell. I opinionsmätningarna inför senatorsvalet leder Mitch McConnell, och det vore en stor skräll om han inte blir omvald.

Både Hillary och Bill Clinton har varit i Kentucky flera gånger och kampanjat med Alison Lundergan Grimes. Utöver att de vill att hon ska vinna har de också andra långsiktiga syften. Det handlar om att odla politiska relationer och att förnya Hillary Clintons politiska profil. Möjligen hyser de även förhoppningar om att kunna erövra Kentucky för Demokraterna. Senaste gången Kentucky röstade på Demokraternas presidentkandidat var 1996, när Bill Clinton omvaldes som president.

Obama är idag så impopulär i Kentucky att Alison Lundergan Grimes i en intervju vägrade svara på frågan om hon ens röstat på honom. Hennes agerande var ett taktiskt felsteg som gav negativ uppmärksamhet, sett ur hennes och Demokraternas perspektiv. Men det säger något om Obamas svårigheter att vinna förtroende hos vanliga amerikaner i landets mer konservativa delstater.

Om Hillary Clinton ska lyckas med sina ambitioner att bli president måste hon distansera sig från Obama men också från Washington. I USA vinner politiker val på att kritisera makten, inte på att ställa sig på maktens sida. Det är mycket som är sympatiskt med detta, även om det i vissa fall leder till ganska krystade ompositioneringar.

Jonas Hellman, medgrundare av analysföretaget United Minds och bosatt i indiska Bombay. Just nu är han i USA och följer valrörelsen.

Arkiv

Fler bloggar