Sanna Rayman
Minitoppmötet på Harpsund har begått presskonferens och enligt Ekot har man kommit överens om att motarbeta missbruk av den fria rörligheten och att arbeta för att ta bort hinder på EU:s inre marknad. Därutöver är kvartetten enig om att EU:s budget kan moderniseras och att det behövs reformer.
Det hela är kort sagt ganska vagt, men något annat var heller inte att vänta. Det här var inte ett möte med några beslutsmandat eller en sammankomst i skarpt läge. Ambitionen var att företrädare med ungefärlig samsyn skulle ses och formulera sin samsyn och det har de nu gjort. Konkretion var aldrig planen.
Fick vi veta vem det här gänget förordar som kommissionär då? Nej, givetvis inte. Inte heller det var planen. Men vi kan vara lugna för att frågan stöttes och blöttes medan den sörmländska kvällen sänkte sig över mötesdeltagarna.
Så vad var poängen med det här mötet då? Tja, utifrån sett har inte mycket hänt. Men för de inblandade var mötet säkerligen värdefullt. De senaste veckornas diskussion om kommissonärsfrågan har drivits ganska mycket via läckor och mediespekulationer. Den brittiska positionen är förvisso känd, men samtidigt har dess spetsigaste formuleringar inte ens uttalats officiellt, utan nått omvärldens kännedom i form av en okänd läcka i Der Spiegel. Givet dessa förutsättningar är det inte konstigt om behovet att sätta sig i en eka och prata ibland inställer sig. Nu har de gjort det.
Inte ens när Angela Merkel fick frågan om vilket råd hon hade att ge Fredrik Reinfeldt inför höstens val blev presskonferensen särskilt mycket mer konkret. Även här stannade vi vid vaga och generella budskap, lämpliga som brodyr på kuddar eller som klokskaper på kylskåpsmagneter.
”Var dig själv”, sade förbundskanslern.