Ledarbloggen

Adventskalendern

Adventskalendern

Varje dag fram till jul öppnas en ny lucka här på ledarbloggen, vackert illustrerad av Joanna Andreasson. Bakom luckorna bjuder nuvarande och tidigare profiler på SvD:s ledarsida på daglig textläsning, företrädesvis något av lucköppnaren själv som förtjänar att läsas på nytt.

10


DAGENS LUCKÖPPNARE:  BENJAMIN KATZEFF SILBERSTEIN

I den sydkoreanska filmen ”Barnen i Ryanggang” tar några nordkoreanska barn i en av landets mest lantliga och fattiga provinser, Ryanggang, julen till Nordkorea efter att i största hemlighet ha fått tag i en julklapp som sänts över från en människorättsgrupp i Sydkorea.

Istället för att ta julen till Nordkorea tar jag Nordkorea till julen, och tipsar om en essä som jag skrev för SvD Under Strecket samma dag som den förre ledaren Kim Jong-il begravdes. Mycket har hänt i Nordkorea sedan dess, men behovet av att förstå den svårbegripliga nordkoreanska världsbilden består. Och det är just denna världsbild, formad av historiens vingslag, som min text behandlar.

Benjamin Katzeff Silberstein studerar Korea och internationella relationer vid Johns Hopkins School of Advanced International Studies i Washington DC. Här hittar du hans essä om varför det nordkoreanska samhället fungerar som det gör.

Arkiv

Fler bloggar