Maria Ludvigsson
Förutom det finanspolitiska ramverket, som han kritiserar för överskottsmålet, vill han slopa landstingen och fördela ansvaret mellan stat och kommun på annat sätt. Inga småsaker, men exakt hur och när varken vill eller behöver Persson ge svar på. Han har passerat Svarkrav varje minut-delen av sin karriär.
Men så nämner han något som gör honom rädd att uppfattas ”som en flummig miljöpartist”. Intervjun sker på Perssons arbetsplats, i JKL:s lokaler i centrala Stockholm. Det som skulle rendera Persson flumstämpel, kan sannolikt ge vissa reaktioner även på JKL. ”Det rimliga vore att kombinera länga arbetsliv med kortare arbetsveckor” är Perssons förslag.
Nå, det var länge sedan någon på allvar rekommenderade kortad arbetstid som lösning på samtidsproblemen. Men vem om inte Persson. Tanken är bland annat de som jobbar för mycket ska avlastas av dem som jobbar, i sitt eget tycke, för lite. Varje sådant förslag har dock möts av skepsis. Exakt hur ska avlastningen ske?
Hmmm.. det är en ”tricky” fråga. Och det är sannolikt mycket lättare att föreslå arbetstidsförkortning som konsult än som statsminister.