Ledarbloggen

Claes Arvidsson

Claes Arvidsson

Europaparlamentet har ställt sig bakom en genomgripande reform av den gemensamma fiskepolitiken. Vetenskapen ska få styra uttaget, död fisk ska inte få slängas tillbaka i havet och fiskemetoderna ska förfinas.
Det är väldigt bra.

Den moderate EU-parlamentarikern Christofer Fjellner är en av dem som jobbat för saken. Han sammanfattar behovet av förändring väldigt väl:

– EU:s fiskepolitik har varit en ekologisk och ekonomisk katastrof, rent av värre än jordbrukspolitiken.

– Nu blir det olagligt för Europas fiskeministrar att i kohandel sätta fiskekvoter som hotar fiskbestånden.

– I årtionden har EU subventionerat miljöförstöring. Skattepengar har gått till att tömma våra hav. Nu finns det ett mandat för en rejäl kursomläggning.

Dock återstår att övertyga stats- och regeringscheferna i Europeiska rådet om att fiskepolitiken är en katastrof.

Arkiv

Fler bloggar