Maria Ludvigsson
Förslaget presenterades första gången i våras, som en viktig del av vårbudgetpropositionen. Bostadsrättsinnehavare skulle få statens tillåtelse att fritt hyra ut sin bostad. Om särskilt skäl förelåg skulle dock bostadsrättsföreningen kunna invända.
Förslaget innebar en tydlig förenkling för dem som vill hyra ut i andra hand och utbudet av andrahandslägenheter skulle med all sannolikhet öka rejält.
Liberalisering och förenkling på en hårt reglerad bostadsmarknad var verkligen en välkommen reform. Framför allt för dem som söker bostad och ständigt flyttar runt hos släkt och vänner.
Men nu bar det sig inte bättre än att S, SD, MP och V ville annorlunda. Av lite olika skäl har de enats om ett märkligt förhållningssätt. Bostadsrättsföreningen ska fortfarande ges särskilda skäl för att ägaren ska få hyra ut sin bostad. Tilltron till det kollektiva förnuftets heliga kraft är lika stor som misstron till den enskilda bostadsägaren.
Mönstret känns igen. Och det är fortfarande lika tröttsamt.