Claes Arvidsson
I dag gick Georgien till val för att rösta fram ett nytt parlament. För första gången sedan president Sakaasjvili kom till makten 2004 utmanas han och regeringspartiet Nationella rörelsen på allvar. Den brokiga koalitionen Georgiens dröm under ledning av miljardären Bidzina Ivanisjvili har inte mycket till program, utan förenas i stället av sitt motstånd mot Sakaasjvili som man beskriver som ett slags Putin.
Sakaasjvili anklagar å sin sida Ivanisjvili för att gå Rysslands ärenden.
Ryssland har för sin del gjort sig påmint i valrörelsen med en stor militärövning.
Valrörelsen har varit polariserad med anklagelser från båda håll. Kokpunkten nåddes när en film som visar fängelsetortyr dök upp.
En av de internationella observatörer som har följt valet är den moderata riksdagsledamoten Walburga Habsburg Douglas. När vallokalerna hade stängt frågade jag henne om intryck från valdagen. Hur många valobservatörer har OSSE på plats?
– Vi är 80 stycken. Dessutom finns det valövervakare på plats från Nato:s respektive Europarådets parlamentariska församlingar samt från Europaparlamentet. Ett gemensamt uttalande om hur väl valet har uppfyllt de demokratiska kraven kommer i morgon vid 12.
Har det gått bra att samarbeta med Sakaasjvilis regeringsparti och utmanarkoalitionen?
– Jättebra. Från alla håll har man försökt att vara tillmötesgående. Alla vill att allt ska vara transparant.
Var har du valövervakat under dagen?
– Under förmiddagen var jag i Rustavi som ligger en halvtimmes bilfärd från Tblisi. Därefter har jag varit vid 9 vallokaler här i huvudstaden.
Vad har du sett?
– Jag har inga incidenter att rapportera. Allt har skett enligt boken i de vallokaler som jag har besökt.
Och stämningen?
– Valrörelsen har ju varit polariserad och det kändes verkligen i luften. Liksom knastrigt. Det är ju första gången som Sakaasjvili och den Nationella rörelsen möter en rejäl opposition.
Både regeringspartiet och oppositionskoalitionen har förklarat att man kommer att acceptera utgången av valet. Samtidigt har det hörts varningar för att det kan bli bråkigt på gatorna Tblisi när valresultatet blir klart.
– Jag hoppas inte att det blir så.
Den definitiva rösträkningen blir färdigt först i morgon. Opinionsundersökningarna har dock pekat på ett övertag för Nationella rörelsen, men Georgiens dröm blir under alla omständigheter en stark röst i parlamentet. Hur tror du att valresultatet kommer att påverka utvecklingen framöver?
– I de stora frågorna, som till exempel strävan efter medlemskap i Nato, råder det inte någon oenighet. Men det är klart att det inte blir lika lätt för regeringen att styra. Men personligen tycker jag att det är bra med en stark opposition. Att Georgien får det – oavsett valutgången – tyder på en demokratisk mognad.