Ledarbloggen

Claes Arvidsson

Claes Arvidsson

FD försvarsminister Sten Tolgfors var i dag kallad till Konstitutionsutskottet för förhör med anledning av att ett föredrag av den pensionerade generalmajoren och forskaren Karlis Neretnieks om Sveriges möjligheter att klara vad Solidaritetsdoktrinen kräver. Ja, alltså att det stoppades.

Och vi vet ju alla hur det är ställt med den förmågan.

Föredraget skulle hållas i Skövde i samband med en utbildningsövning vid markstridsskolan, men det ställdes plötsligt in sedan statssekreterare Jevrell först ringt till generaldirektören Bengtsson  – till vardags ekonomiansvarig på Högkvarteret – som i sin tur ringde arméinspektören Grundevik. En missnöjd arméinspektör meddelade sedan övningsdeltagarna att föredraget ställts in.

I KU förklarade Tolgfors att det absolut inte var fråga om ministerstyre. När Jevrell lyfte luren till heta linjen var det bara för att informera sig om övningen, ställa frågor. Sedan Jevrell ställt frågor om risken för läckage av hemlig information och risken för att den pensionerade generalmajorens föredrag av främmande makt skulle kunna uppfattas som Sveriges officiella ståndpunkt, informerade sig den ekonomiansvarige generaldirektören och fattade sedan beslut om att föredraget skulle stoppas.

Det är faktiskt rena skämtet.

På fullt allvar.

Arkiv

Fler bloggar