Ledarbloggen

Claes Arvidsson

Claes Arvidsson

På söndag går Finland till val för att i den andra och slutliga omgången utse Tarja Halonens efterträdare. Den sedan länge tippade segraren Sauli Niniistö möter valknallen Pekka Haavisto. Det är blått mot grönt men med grått som gemensam färg. Opinionsmätningarna tyder på att favoriten står loppet ut. Kampanjandet är dock intensivt och i dag chattade Pekka Haavisto med Hufvudstadsbladets läsare.

Jonas 11 år av Borgå ställde en personlig fråga: Hej! Jag undrar hurdana hobbyn du har?

Haavisto svarade: ”Jag tycker om att promenera och cykla. Jag gillar också att läsa, särskilt under somrarna på vårt sommarställe i Teisko.”

Så nu vet vi det.

Att Haavisto lever i en homosexuell relation har fått mycket uppmärksamhet (även om han själv klokt nog inte gör något väsen av sitt privatliv) och givit honom symbolpoäng som representant för öppenhet och tolerans i Finland. I chatten fick han en fråga av Johnny som inte är alldeles enkel:

”Som President måste du representera Finland överallt i världen , kan du göra det i länder som anser homosexualitet ett brott?”

Haavisto svarade: ”Jag har inom olika positioner i FN och EU arbetat i länder där homosexualitet var ett brott. Där har aldirg uppstått något problem att arbeta. Som president ska jag besöka de länder som inbjuder mig.”

Det var förstås också en del grönkänsla i chatten. Haavisto gillar ekologiskt, har planterat träd och odlat sallad. Pälsnäringen får på pälsen. Men annars är Haavisto inte särskilt grön, i alla fall inte på det svenska viset. Hårda straff för våldsbrott och brott mot liv är hans svar när Maria undrar. Inte heller följer Haavisto den svenska gröna linjen i fråga om euron. Han gillar den och den nya EU-pakten.

”Jag tror att euron kommer att bevaras, vi är inte på väg tillbaka till marken. Inom euroområdet måste vi ändå följa gemensamma regler. Vi vet inte vad som ska eller kommer att hända med Grekland.”

Putte frågade hur det kunde komma sig att Haavisto var i underläge i opinionsmätningarna trots att han är både intelligentare och en bättre talare. Svaret blev förtröstansfullt:

”Tack för erkännandet. Vi ska inte lita för mycket på gallupfigurerna. Enligt galluperna borde jag inte vara i andra omgången…”

Bäst tyckte jag om Haavistos svar på tinatinas fråga: Vad är enligt dig det vackraste ordet?

”Kellarinovi på finska.”

Läs hela chatten här.

Arkiv

Fler bloggar