Maria Ludvigsson
Claes Malmberg skämtar när han i Nyhetsbyrån säger att han kan ta över efter Juholt. Aftonbladet tar dock på allvar, sånt skämtar man inte om, och ringer upp Malmberg för att ställa honom till svars. Och jodå, OM Malmberg fick valberedningens fråga så skulle han åtminstone överväga alternativen. ”Ifall någon skulle fråga mig så skulle jag fundera på det.”
Juholt har klantat ordentligt. Ingen utom möjligen Åsa Lindeborg tvivlar på det. Men det är något arrogant över diverse kändisars självuppoffrande beredvillighet att ta över tunga och krävande politiska uppdrag. Förutom att Claes Malmbergs agenda påminner starkt om Juholts debattinlägg i riksdagen idag – ”sluta sälja ut det som är till allas bästa” – undrar jag vad Malmberg tänker att jobbet skulle innebära.
Okej, jag förstår att detta är ett skämt och att det är humorlöst och töntigt att ta det på allvar, men ändå. Attityden att politiker är klåpare som enkelt skulle kunna ersättas av komiker och skådisar när som helst, finns där och är i sig inte heller särskilt humor.