Per Gudmundson
Per Gudmundson har i ett par ledare (1, 2) angripit det av Broderskapsrörelsens muslimska medlemmar formulerade dokumentet ”Manifest för muslimska socialdemokrater” för att det till skillnad från det av rörelsens kongress antagna ”manifest för en kristen vänster” saknar skarpa skrivningar om HBT-rättigheter.
Att Gudmundson kritiserar Broderskapsrörelsen eller socialdemokratin är i sin ordning. Däremot rymmer hans kritik två allvarliga frågeställningar. För det första söker han spela ut två utsatta grupper mot varandra, homosexuella mot praktiserande muslimer. För det andra begår han ett integrationspolitiskt misstag i att kräva att nya svenskar – i detta fall praktiserande muslimer – är värda att lyssna till endast om de omedelbart är beredda att ta också alla andra gruppers strid mot diskriminering.
Broderskapsrörelsen har i 15 år fört dialog och samarbete med muslimska organisationer i syfte att förstå deras perspektiv och skapa intresse för ett seriöst politiskt engagemang bland praktiserande muslimer. I våras önskade en grupp aktiva muslimer formulera ett politiskt dokument där man gav uttryck för de prioriteringar man såg som viktiga. Det mest trängande handlar om rätten till jobb, bra bostäder, frihet till religionsutövning, men självklart också solidaritet med andra, i Sverige och världen. Man ville kommunicera ett manifest för en muslimsk vänster i valrörelsen 2010.
Inspiration för arbetet var det manifest för en kristen vänster som Broderskapsrörelsen antog vid kongressen 2009, och i synnerhet kortversionen av detta. Det är naturligt, eftersom många frågor är gemensamma. Samtidigt finns en del olika betoningar, vilket gör att dokumenten skiljer sig åt på några punkter.
Skälet att HBT-rättigheterna inte lyftes fram är inte att muslimer i Broderskap har en annan hållning i HBT-frågor. Man har medvetet sökt sig till en rörelse som genom åren har varit drivande i alla rättighetsfrågor, och inte minst dessa, såväl i relation till det politiska som till det religiösa Sverige.
Däremot har muslimer som grupp inte haft samma möjligheter att arbeta med frågan. Sverige ligger i världens framkant vad gäller lagstiftning och HBT-rättigheter. Det har varit en lång kamp, som ännu inte är färdig.
I Afrika, Asien, Mellanöstern och Östeuropa har dessa frågor bara börjat diskuteras. Det innebär att nya svenskar – både kristna och muslimer – på kort tid behöver processa denna och många andra frågor. Självklart måste det finnas gränser för de gamla svenskarnas tålamod. Människor som söker sig till Sverige har ett eget intresse att förstå det svenska sammanhanget.
Det måste också finnas gränser för den etnocentriska arrogansens otålighet, annars riskerar Sverige att hamna i liknande bekymmer som Danmark, Holland och några ytterligare av våra Europiska grannar som kämpar med ännu större spänningar i integrationspolitiken.
HBT-personer och praktiserande muslimer hör, tillsammans med samer, romer och papperslösa invandrare, till de grupper i Sverige som är i mest akut behov att få sina rättigheter sedda, erkända och tillgodosedda. Därför behöver dessa grupper också se varandras behov och söka bära varandras behov av rättigheter. Här har Gudmundson en poäng, så länge den inte riktas enbart mot en grupp.
Broderskapsrörelsen har genom ett tålmodigt arbete kommit långt i dialogen mellan kristna och muslimer. Vi hade önskat att vi redan i våras kommit i mål också vad gäller HBT-rättigheter.
Men manifest för muslimska socialdemokrater är bara en början. Vår dialog har fortsatt. Nästa steg i denna fråga är en direkt dialog mellan HBT-sossar och muslimer i Broderskapsrörelsen. HBT-frågorna är viktiga också för muslimer, även om de hamnat bakom en del andra frågor som upplevts som mer akuta.
I framtiden kommer inte Gudmundson eller någon annan att kunna läsa sig till några skillnader i synen på HBT mellan kristna och muslimer i Broderskapsrörelsen. För muslimerna innebär det att man kommit igenom denna fråga på ungefär en tiondel av den tid det tagit för den kristna majoriteten.
Detta är något vi gemensamt ska känna stolthet och glädje över.
Peter Weiderud
Ordförande Sverige kristna socialdemokrater
Abdulkader Habib
Ordförande i Broderskaps nätverk för troende socialdemokrater