Sanna Rayman
I veckan besköt Nordkorea som bekant den sydkoreansk ö med granater. Den sydliga grannen besvarade elden. Därefter har Sydkoreas försvarsminister tvingats avgå efter hård kritik mot hur angreppet hanterades.
Samtidigt som allt detta händer på de högre politiska nivåerna finns vardagen. Den sydkoreanska och den nordkoreanska. Nordkoreanernas lidande under förtrycket kan vi bara ana vidden av, men även i Syd skapar situationen lidande. Här finns, läser jag i en intressant AFP-artikel, ungefär 80 000 äldre som inget hellre vill än att få träffa nära och kära som de separerades ifrån i samband med Koreakriget.
En del av dem får sin önskan uppfylld i och med ett särskilt program för återföreningar, då syskon och andra släktingar, som skildes åt för över femtio år sedan, får möjlighet att ses, om än bara för en helg. Mötena sker i Nordkorea, nära gränsen och i artikeln skildras några sådana möten som ägde rum i oktober.
Det är hjärtskärande beskrivningar av en grym och vansinnig situation som man har svårt att ens föreställa sig. Läs, och se videoklippen om samma sak.