Per Gudmundson
Kommer just från TV4:s studio, där jag sett på utfrågningen av Alliansens fyra partiledare. Kanalen valde ett lite lättare anslag, vilket tydligen irriterar vissa, men produktionen innehöll ändå både hårt och mjukt på ett sätt som jag tror kan förmå andra än proffstyckare att intressera sig. Inte minst gav Peter Jihde en ton av rapphet och fräckhet som skiljer ut TV4 från konkurrenten. Men jag har ju jobbat med tv – och med Jihde – så jag kanske är skadad.
Hursomhelst var det Maud Olofsson som överraskade mest i utfrågningen. Hon var pigg och vass på ett sätt som man knappt sett sedan i förra valrörelsen. Och då har Olofsson ändå ganska barska besked till tittarna i sin politik. Jo, ungdomar borde få lägre löner. Jo, tryggheten på arbetsmarknaden måste få lida om vi ska göra det lättare att få jobb. Jo, man kanske måste acceptera att ta jobb man egentligen inte vill ha. Olofsson levererade sina svar med övertygelse och entusiasm. Och när hon inte fick frågan tog hon ändå ordet. Som jag sade i min kommentar till TV4:s webbsändning: man vill inte ha henne som svärmor, men som vd imponerar hon.
I övrigt gav de fyra ett ganska samspelt intryck, och klarade i huvudsak framträdandet väl. Göran Hägglund lyckades möjligen inte riktigt få fram alla dimensioner i sitt budskap – å andra sidan tog han ner Reinfeldt (och Jihde) på jorden med en slagkraftig replik.
Inget nytt framkom i utfrågningen – det var inte den sortens tillställning. Men en snabb sammanfattande gissning är att Alliansen i vilket fall stärkte sina aktier hos TV4:s tittare.