Maria Eriksson
”Haiti: Från naturkatastrof till ekonomisk säkerhet” heter en FN-rapport skriven av den Oxfordbaserade ekonomen Paul Collier, specialiserad på utvecklingsfrågor. Man skulle kunna tro att den var nyskriven, men är exakt ett år gammal. Då hade Haiti nyss drabbats av en serie orkaner.
Collier pekar på en rad problem i Haiti; bristande äganderätter och infrastruktur, för att nämna ett par. Men han lyfter också fram flera omständigheter som talar för landet, inte minst det geografiska läget i en relativt stabil region och med närheten till den amerikanska marknaden. Haiti är inte hopplöst, är slutsatsen.
Efter jordbävningen för två veckor sedan är problemen ännu mycket större och i dag är fokus, helt rimligt, på akut katastrofhjälp. Samtidigt är det hög tid att fundera på hur man kan undvika att Haiti på sikt drabbas lika hårt av, ofrånkomligen, återkommande orkaner och jordbävningar. Den ekonomiska utvecklingen spelar en avgörande roll för detta, vilket också Haitikännaren Mats Lundahl, professor Handelshögskolan, pekade på i dagens Studio Ett. Colliers rapport ger några förslag på vad som krävs för att få fart på den.