Ledarbloggen

Sanna Rayman

Sanna Rayman

Barn är olika, blev Göran Hägglunds svar på varför vårdnadsbidraget behövs i gårdagens utfrågning. Det borde vara en självklarhet. Men att så inte är

fallet visas av en dansk reform och Aftonbladet kulturs kommentar om denna (ej på nätet).

Under rubriken ”Matnyttig reform för Danmarks liberaler” skriver AB om att danska dagisbarn nu ska äta samma mat, istället för som tidigare mat hemifrån. Något som tydligen väckt en del motstånd; en lokal venstrepolitiker har till och med kallat reformen för socialism.

Det är lätt att förstå de föräldrar som inte får möjligheten att packa ihop en kärleksfullt lagad lunch till sin telning. Kanske en favoriträtt eller någon liten godsak. Barn är olika, en del älskar blodpudding, andra gör det inte.

Så ser dock inte Aftonbladet kultur på saken: ”För den som inte skräms lika mycket av ordet socialism”, är detta enligt skribenten Bromander, ”ett tecken på att även Danmark kan gå åt rätt håll, även om utgångspunkten är blygsam och vägen tycks bli lång”.

I strävan efter den socialistiska utopin är inga delmål för små och obetydliga.

Arkiv

Fler bloggar