Johan Wennström
SAAB kan vara räddat. För Mona Sahlin har äntligen anlänt i Trollhättan. Och hon har naturligtvis alla svar på hur biltillverkaren ska kunna ta sig ur krisen. Det är nationell samling, hjälpas åt tillsammans, långsiktig sammanslutning, 30 dagar och utnyttja dem till varje minut och sekund, och jag tror verkligen på SAAB.
Vilket luftslott.
Enligt Sahlin bör regeringen, vid sidan av att ”satsa olika statliga medel”, dessutom ”skicka ned folk” från regeringskansliet till Trollhättan för att hjälpa företaget i olika förhandlingar, t ex med den nya spekulanten Spyker Cars, och ”skynda på processen”. Detta rapporterar TT. Ett regeringskontor på SAAB:s golv? Det är bara för dåligt.
Så här talar endast någon som saknar politiskt ansvar. Någon som oblygt utnyttjar varje ögonblick av SAAB-krisen i syfte att försöka vinna röster. Ja, sällan har väl det till meningslöshet upprepade uttrycket ”fiska i grumliga vatten” varit så passande.
Regeringen har gjort vad den kan för att underlätta för ett köp av SAAB och fortsätter att hålla dörren öppen för lånegarantier. Mycket längre än så är inte möjligt att gå. SAAB:s och General Motors kommersiella misslyckande kan i grund och botten inte vara skattebetalarnas problem. Och det vet även Sahlin.
Om någon av de utpekade spekulanterna, som till exempel Koenigsegg-kopian Spyker, Beijing Auto eller Renco Group, till slut tar över SAAB är det naturligtvis utmärkt. Ingen önskar sig stora uppsägningar. Men om krisen snart ser ut att få en annan upplösning bör regeringen hålla huvudet kallt. Låt Sahlin stå där och genera sig själv.