Ledarbloggen

Claes Arvidsson

Claes Arvidsson

Slobodan Milosevic nationalistiska Balkankrig gav Serbien status som internationell paria. Vägen fram har varit fylld av inre konflikter och svårigheter att släppa taget om historien. Men något har hänt.

Häromdagen beslöt rådet för rättslig och inrikesfrågor om viseringsfrihet från den 19 december för medborgare från Serbien (och Makedonien och Montenegro).

En nöjd Tobias Billström kunde konstatera att banden mellan de tre länderna och EU stärks genom detta beslut som är av stor betydelse för utvecklingen i våra relationer.

Det är ytterligare en framgång för det svenska EU-ordförandeskapet. Men framför allt är det en framgång för Serbien. Beslutet är ett kvitto på att reformprocessen går rätt väg, men det ger naturligtvis också eldunderstöd till reformistiska politikers som vill fortsätta på den inslagna Europavägen.

Som alltid utgör utsikten till EU-medlemskap en stark drivkraft för demokrati, marknad och rättsstat.

Som grädde på moset kan noteras att i 1000 Ultimate Experiences har resehandboksförlaget Lonely Planet listat världens tio bästa partystäder.

Listan toppas av Belgrad.

Arkiv

Fler bloggar