Sanna Rayman
Det finns mycket att säga om Vellingemoderaterna. Någon juvel i Alliansens krona är de ju definitivt inte, så mycket är klart. För sina många omdömeslösa och rent ut sagt korkade uttalanden har de nu rätteligen tagits i örat av Per Schlingmann.
Häromdagen blev jag inbjuden till en nystartad Facebookgrupp vars något naiva programförklaring var att eftersom 500 ensamkommande flyktingbarn just nu är i akut behov av boende så skulle medlemmarna i gruppen dra sitt strå till stacken genom att hjälpas åt och ge barnen husrum ”några nätter var”.
Jag hoppas att den här gruppen inte menar allvar och att dess egentliga syfte är att genom medlemskap visa omvärlden att man ogillar den snåla Vellingeattityden. För vad ska det där ”några nätter var” betyda? Jag är tämligen övertygad om att det inte skulle vara särskilt bra alls för något ensamkommande flyktingbarn att föräras plats på än den ena, än den andra utdragssoffan hos diverse do-gooders som på ett lagom uppoffrande sätt önskar ”hjälpas åt”.
Vi talar om unga människor som kommit hit ensamma från oroshärjade länder och som inte talar svenska. En boendekarusell som ständigt flyttar dem till nya sängar hemma hos nya människor lär inte vara särskilt välgörande.
Nu spelar det föga roll. Facebookgruppernas påverkan på vår värld är nog ganska marginell. Men vill man göra något på riktigt för de barn som kommer hit kan man förstås hysa ett barn en längre tid. Eller kan man gå på Magasinet Neos linje och hjälpa till att göra livet på de befintliga boendena roligare och bättre för barnen genom att skänka saker till Attendo som driver flera boenden.
För övrigt. Alldeles oavsett Vellingesituationen och de uttalanden som regnat där finns det anledning att fundera över förfarandet från Malmö stad och dess koppling det till det kommunala självstyret. Bloggen Dexion lägger ut texten kring detta.