Ledarbloggen

Sanna Rayman

Sanna Rayman

Det är med en flaggan i topp han lämnar. Den vajar diskret, men så har diskretion också kännetecknat i stort sett hela Lars Leijonborgs politiska karriär. Nästan i alla fall.

Globaliseringsrådet har nu tänkt färdigt och i Lund ska en av Europas största forskningscentran byggas. ”Globaliseringsrådets slutrapport innehåller en rad viktiga förslag, som tagits emot väl.”, skriver Leijonborg i sitt pressmeddelande. Nåja, Reinfeldt och övriga i den moderata toppen hade kunnat ta emot den bättre, men det gör inte rapporten i sig sämre.

Lars Leijonborg har anklagats för att smälta in i tapeter – en nog så besvärlig egenskap för en partiledare att tampas med. Men Leijonborgs diskretion är en sympatisk sådan. Flit och nit. Så. Har banan varit rak? Hur ska man mäta Leijonborgs insatser i politiken?

Tja. Inom Folkpartiet har väl Leijonborg gjort det mesta. Luf-karriär, redaktörsskap i partitidningen NU, partisekreterare, riksdagsledamot, gruppledare, partiledare. Och så folkpartiets förändring, ända fram till den där valrörelsen då Leijonborg blev Leijonkung med ett språkkrav uppstickande ur fickan på manchesterkavajen, handplockad av Camilla Thulin. Klarspråk är bra och att ställa krav är att bry sig, förklarade Leijonborg. Och alla verkade fatta att det var sant som han sa.

Folkpartiet gjorde ett drömval. Men sen började det sakta gå utför. Man ville, för att tala med Mona Sahlin, ”oppositionera”. Idéerna blev gapiga utspel som emellanåt kändes färdigtuggade. Krav hit och klarspråk dit. Det var inte nödvändigtvis dåliga idéer, men en avsändare som håller formen högre än innehållet får inte lika mycket gehör. Leijonkungens man tappade sin glans. Och så dataintrånget.

Det har diskuterats en del huruvida det var rätt eller fel av Leijonborg att stanna kvar som minister. Med facit i hand skulle jag nog säga att det var rätt val. När han lämnade partiledarposten vajade flaggan ganska slakt. Nu är den i topp, om än diskret.

Och Leijonborg kliver in i sin trygga tapet. Därifrån kommer han säkert göra mycket gott även framöver.

Arkiv

Fler bloggar