Sanna Rayman
I maj 2007 kände Börje Hörnlund ”förtvivlan” på DN Debatt och dömde ut hela Alliansen. För några månader sedan anklagade han Maud Olofsson och regeringen för att använda ”maffiametoder”. Idag meddelar han att Olofssons politik är ”en katastrof för Centern” och väljer hisnande nog att jämföra centerledaren med Fidel Castro.
Det är med andra ord inget nytt att Börje Hörnlund ogillar Centerpartiets förändring under de senaste åren. Men tänk för att det är inte Centerpartiets främsta uppgift att göra Börje Hörnlund nöjd! Och med tanke på att det i stort sett bara är Hörnlund som med jämna mellanrum går till storms mot sitt parti – ivrigt påhejad av Socialdemokrater som har för vana att klagande undra ”vart det gamla (följ(s)amma) Centerpartiet tagit vägen” – så kan vi nog lugnt dra slutsatsen att Börje Hörnlunds problem inte är desamma som Centerpartiets.
Det syns även i reaktionerna på dagens debattartikel. Blogglänkarna följer två spår. Socialdemokrater som bejakar kritiken och gör den till sin. Centerpartister som undrar vad Hörnlund sysslar med. Kanske skulle någon tipsa Börje Hörnlund om att man faktiskt kan byta partibok? Läs mer hos Dick Erixon och Per Ankersjö.