Maria Abrahamsson
Sex personer uppmanades att omedelbart söka vård. Inte därför att de skulle ha ätit flugsvamp, sågat sig i benet,
andats giftig rök eller utsatt sig för något annat hälsovådligt.
Nej, dramatiken utspelar sig i riksdagshuset. Där har våra
folkvalda och deras personal låtit Hjärt- och Lungsjukas Riksförbund testa
deras värden, låter TT meddela.
En tredjedel av de drygt 300 som nappade på erbjudandet
konstaterades ha för högt blodtryck. Två tredjedelar hade för mycket fett i
kroppen. Många, skriver TT, uppmanas att ”fundera på sin livsstil”. Som vi alla vet betyder: sluta röka, motionera mer, dra ner
på spriten och ät sundare.
Nog för att riksdagen kan vara en stressig arbetsplats med
mycket jobb, oregelbundna mat- och sovtider. Men ledamöterna är också VÄLDIGT duktiga på att dränka sig själva i merarbete.
Till exempel plågar de varandra, riksdagsförvaltningen och dess redan arbetstyngda personal med att varje år skriva tusentals meningslösa motioner som måste tröskas i utskotten till absolut ingen nytta.
Oppositionen (oavsett färg, tyvärr) är en fena på att slösa löjligt mycket kraft på att interpellera statsråd i tid och
otid, gärna om samma sak. För att inte tala om alla KU-anmälningar som görs på
pin kiv snarare än på att det finns konstitutionell grund att granska
regeringen. Gissa om det nu suckas i KU över vårens många förhörsrundor.
Ja, tänk så mycket tid i riksdagshuset som skulle kunna
frigöras. Tid som riksdagsledamöter och kanslipersonal skulle kunna använda
till något bättre än att producera för riksdagstrycket, placerat på någon bortglömd dammig bokhylla. När de i stället exempelvis skulle kunna träna i riksdagens välutrustade
styrketräningslokal. Eller simma i riksdagshusets trevligt runda bassäng? Något som på en gång skulle sänka både blodtrycket och minska fettet i våra folkvaldas kroppar.
Samtidigt skulle utskotten få mer tid över till att fingranska regeringens lagförslag och förbereda ännu klokare riksdagsbeslut.
Hörde jag win-win-situation?