Sanna Rayman
Att statsvetaren Bo Rothstein är en rolig del av rikets många debatter har konstaterats många gånger på denna ledarsida och även på andra håll, till exempel i bloggosfären. Därför var det mindre populärt när Rothstein i höstas begick ”angrepp” på nämnda sfär i Göteborgsposten.
Det är ju en stundtals ganska känslig sfär vi talar om, som sällan missar ett tillfälle att storma gemensamt mot debattörer som säger nåt styggt i ”gammelmedia”. Än har bloggosfären inte kommit dithän i sin självkänsla att den helt sonika kan ignorera dylika angrepp, men det stadiet kommer säkert så småningom.
Nåväl. Via Andreas Bergh nås jag nu av nyheten att Bo Rothstein börjat blogga. Förvisso benämner Rothstein inte det hela bloggande utan ”Dagens kommentar”, men helt olikt bloggverksamhet är det inte. Aktuellt ämne är genuscertifiering, något som för övrigt har omskrivits även på ledarsidan.
I alla händelser välkomnar vi Rothstein, om inte till bloggosfären så till den på internet belägna debatten! Här är vi alla ovänner. Och vänner.