Per Gudmundson
Den kallas superveckan, den som pågår nu. I söndags var alla partiledarna med i Agenda. I kväll klockan 20 är det debatt mellan Mona Sahlin och Fredrik Reinfeldt hos K-G Bergström i SVT. På onsdag morgon är det partiledardebatt i riksdagen, varefter veckan avslutas på fredag eftermiddag med ett andra möte mellan Reinfeldt och Sahlin i Studio ett i P1. Intresset är stort – Agenda hade mer än 800.000 tittare.
Ett överskuggande inslag är förstås finanskrisen och dess särskilda krav på ledarskap, vilket understryks av att vänsterblocket har svårt att dra i samma riktning. Alla vill visa sig extra ansvarsfulla. Det riskerar att ge debatterna viss slagsida åt det statsmannamässiga i politikerrollen.
Men politik handlar också om att inte framstå som en robot. Att visa att man är en hel människa, någon man kan tänka sig att ha som granne eller åtminstone ta ett glas med någon gång.
Ibland kan jakten på mänskliga drag ta sig bisarra uttryck. Ett oförglömligt sådant tillfälle var när Fredrik Reinfeldt, då nybliven statsminister, gästade Filip Hammar och Fredrik Wikingsson i tv-programmet Ett herrans liv från Kanal 5.
Är det bra eller dåligt av en statsminister att dra helium i ungdoms-tv? Det kan statsvetarna säkert skriva kilovis med avhandlingar om. Men garanterat är att ingen kan klara sig utan att ha god hand med tv-mediet (vilket Nixons debatt mot Kennedy först visade hösten 1960).
Det gäller kort sagt inte bara att visa att man kan hantera finanskriser. Man måste vara en hyvens typ också, med gott humör och självdistans. Som tv-tittare hoppas man att partiledarna inte glömmer det, även om man helst ser att de spar heliiumballongerna till andra tillfällen.
Fredrik Reinfeldt på helium blir nummer 20 i Ledarbloggens listning av Youtubiana (här finns de tidigare klippen). Konceptet stal vi från Fredrik Strage och DN På Stan därför att det finns så mycket bra material därute som bara väntar på ledarbloggens läsare. Vi vill dessutom ha dina tips på Youtubes bästa grejer – för vi kan ha missat nåt!