Ledarbloggen

Sanna Rayman

Sanna Rayman

– Den borgerliga regeringen vill mäta och sortera ut, men vi vill utvärdera och satsa, förklarade socialdemokraternas skoltalesperson Marie Granlund när s skolsatsning ur den kommande skuggbudgeten presenterades i dag.

Exakt på vilket sätt regeringen vill ”sortera ut” preciserades inte, men däremot preciserade Granlund att regeringen var borgerlig. Man får väl anta att hon tycker att detta är bevis nog.

Om man drar sig till minnes varifrån detta tal om ”utsortering” kommer så var det ju just Alliansens vilja att införa tidigare betyg och nationella prov som utgjorde grunden för socialdemokraternas anklagelser om.

Det är därför rätt roande att se hur s nu krumbuktar sig för att hålla kvar vid retoriken, samtidigt som man de facto sagt ja till denna, eh, ”utsorteringspolitik”. Även s är ju nu (nästan) med på Alliansens vagn i fråga om tidigare betyg och nationella prov. Visst finns skillnader, men de är som allra störst när de skildras genom Marie Granlunds mun.

I (s)kolsatsningen ingår bland annat tre miljarder som – om s hade makten – skulle portioneras ut under de kommande tre åren. Pengarna skulle bland annat gå till nyanställning av 2500 lärare. Och fler lärare är förstås inte fel. Problemet är dock att denna generositet vore ganska meningslös om det inte vore för de stora förändringar som gjorts och görs på skolområdet. Det goda i s-satsningen förutsätter så att säga ett Alliansstyre.

2500 nyanställda lärare vore nämligen inte mycket till satsning om vi inte hade haft en regering med omgjord lärarutbildning i sikte. En lärarutbildning vars skamfilade utbildning ignorerats länge av tidigare regeringar.

2500 nyanställda lärare vore heller inte mycket till satsning om vi inte hade haft en regering som lagt sig vinn om att förändra läroplanerna till något för lärarkåren begripligt och mindre luddigt än vad som varit.

I stället för att adressera de problem man under 12 års styre har skapat låter sig s bekymmerslöst inspireras av tv-programmet Klass 9A och ritar upp en modell där kommuner ska kunna söka pengar till särskilda insatsteam som ska komma och hjälpa till på skolor där ordinarie personal har det svårt.

En rimligare satsning är faktiskt att skapa en skola där ordinarie personal inte behöver särskilda team utan är kompetent och trygg nog i sig själv.

Arkiv

Fler bloggar