Ledarbloggen

Claes Arvidsson

Claes Arvidsson

Utropar Saco glatt i en kommentar till Alliansens budgetproposition. Man pekar på två riktigt bra nyheter – och det är bara att instämma.

Regeringen avslutar långbänken för den länge omtalade genomgripande utredningen om socialförsäkringarna och a-kassan.

Regeringen satsar på forskningen för tillväxt och sysselsättning på sikt.

Det Saco med rätta saknar är en parallell skatteutredning. För att citera Saco:s ordförande Anna Ekström:

”Om socialförsäkringarna ska få en hållbar bas, så måste beskattningen av arbete göras om. Att värnskatten blir kvar ger fel besked till dem som vill satsa på utbildning och ansvar. Dessutom är kommunalskattens stegvisa ökning ett bekymmer för alla löntagare.”

Men i rättvisans namn ska kritiken mot den borgerliga regeringens skattepolitik vägas mot alternativet:

Socialdemokraterna skulle vilja avskaffa jobbskatteavdraget, den tillfälliga värnskatten vill man ha kvar i evighet och förmögenhetsskatten ska man återinföra. Och lyssnar man till s ekonomiske talesman Thomas Östros är gigantiska skattehöjningar oundvikliga i framtiden.

Det är så en s-regering regerar.

Arkiv

Fler bloggar