Per Gudmundson
Konflikten i Georgien är svår att spegla, och som läsare kan det vara lika svårt att hänga med i vad som är propagandautspel och vad som är ögonvittnesskildringar. Det bästa receptet är alltid att ta del av så många olika sorters nyhetsförmedling som möjligt.
Bloggvärlden ska inte underskattas i detta fall heller. Sedan något år har sajten Global Voices etablerats, och den är som skräddarsydd för situationer som den här. Där kan man bevaka världen kontinent för kontinent, region för region, land för land. Redaktörerna har goda kunskaper, och de bygger sin rapportering på bloggar i och omkring de givna områdena.
Den svenske Rysslandskännaren Vilhelm Konnander, exempelvis, arbetar ideellt med Global Voices, som satt upp en särskild sida (med RSS) för bevakningen av konflikten kring Ossetien. Läsvärt för den som vill veta lite mer.