PJ Anders Linder
På en pressträff här i Visby säger Mona Sahlin att det inte ska bli någon stor höjning av fastighetsskatten ifall vänsterblocket vinner 2010. Skatten på uppskov ska tas bort (finansiering dock okänd) och endast de allra dyraste husen, de över fem miljoner, ska få en skattehöjning (på en procent av den del av värdet som överstiger fem miljoner kronor).
Vad ska man säga om detta?
1. Skattehöjningen på de dyraste villorna överraskar inte. Det var uppenbart att s kände sig tvingade att klippa till med någonting. Jämfört med situationen före den borgerliga reformen kommer den löpande beskattningen av dyra hus fortfarande att vara betydligt lindrigare.
2. Men vi vet inte vad vänsterpartiet och mp tycker.
3. Och förslaget kräver att fastighetstaxeringarna finns kvar.
4. Och det är ingen höjdare med den här sortens särregler. Det uppstår tröskeleffekter och efter hand kommer allt fler fastigheter att drabbas.
5. För ett par år sedan fanns det hopp om att vi skulle få ett överskådligt och begripligt system för fastighetsbeskattning. Kd:s ursprungliga förslag gick ut på en låg årlig avgift, som egentligen skulle gå till kommunala kostnader, och därutöver skulle man ha en liten höjning av reavinstskatten. Fastighetstaxeringarna kunde avskaffas.
6. Den borgerliga reformen ledde till halvhög högsta årsavgift utan egentligt samband med de kommunala kostnaderna, ränta på skatteuppskov och fortsatta fastighetstaxeringar.
7. Till detta vill nu s lägga progressiv beskattning av hus med höga taxeringsvärden och extra förmåner för miljövänlighet. Om de får chans att förverkliga sina idéer blir alltsammans utomordentligt rörigt och så småningom lär skattehöjningarna sätta fart igen.
8. Men. Man kan också se på saken i ett annat perspektiv. Det löpande uttaget har reducerats rejält för dem som varit hårt drabbade, och nu har vi fått ett s-löfte om att det ska fortsätta att vara så även på andra sidan valet. Ett mindre antal hushåll med fina hus drabbas, vilket är ett brott mot principen om att man inte ska betala skatt på fiktiva inkomster, men de allra flesta hushåll fortsätter att betala skatt på en ny, lägre nivå. I en mening har fastighetsskattens motståndare gått på pumpen, i en annan har de vunnit en seger som kan visa sig långsiktig. Opinionsbildningen har lönat sig, men det blir inte lätt att få liv i frågan inför valet 2010.