Ledarbloggen

Claes Arvidsson

Claes Arvidsson

Så pinsamt för Mona Sahlin. Lagom till kvinnodagen visar en mätning från Demoskop att kvinnor nu har större förtroende för Fredrik Reinfeldt än för Sahlin (det våras för Reinfeldt också bland männen).

Moderaterna har ju blivit ett jämställdhetsparti. Jag tycker man ska satsa ännu mer på den frågan. Varför ska man nöja sig med att dela barnbidraget mellan mamma och pappa? Varför inte gå vidare genom att införa jämställdhet mellan pappa staten och medborgarna (fifty-fifty som princip i inkomstbeskattningen)? Den principen blev lag under Ingvar Carlsson men blev sedan ett permanent undantag under Göran Persson.

Så långt som att utmana värnskatten (en ”eskatologisk” fråga enligt Anders Borg) vågade inte Fredrik Reinfeldt gå när han talade på moderaternas kommunkonferens i Göteborg. Å andra sidan var det ju inte precis Frihetsfronten som möttes.

Det känns ändå bra med en regering som vill sänka skattetrycket till 45 procent av BNP (mot nuvarande 47). Det var länge sedan sist. Det är också ljuv musik när Reinfeldt aviserade ett tredje steg i jobbskatteavdraget som även ska beröra några av dem som betalar statlig skatt. Med de två tidigare stegen innebär det en sänkning på totalt ca 65 miljarder kronor.

– Reinfeldt tar våra pengar, skanderade ett trettiotal vänsterungdomar när moderatledaren i torsdags besökte en Göteborgsskola. Om kommunmoderaterna hade höjt rösten hade det låtit helt annorlunda: äntligen får vi våra pengar. För det är ”välfärden” som är moderaternas arbetslinje inför nästa val.

Musikalen The Producers – mer känd under filmtiteln Det våras för Hitler – går i höst upp i Stockholm. Den handlar om hur en säker flopp helt osannolikt blir en riktig kioskvältare. Ska ”Det våras för rättvisan” i regi av Mona Sahlin göra samma sak, det vill säga göra valsuccé med en garanterat misslyckad politik? För Alliansen gäller det omvända; ska man trots en hyggligt framgångsrik politik falla 2010.

Moderaterna satsar ännu mer på att avdramatisera politiken genom att rensa språket från fula ord, typ ”privat”. Sett i perspektiv av kampen om mittenväljarna kan det vara klokt att inte vara alltför ideologisk. Risken är förstås att väljarna har svårt att hitta skillnaderna om hela berättelsen reduceras till ”vård, skola, omsorg” medan tystnad råder om hur ett annat Sverige kan se ut.

Arkiv

Fler bloggar