Ledarbloggen

PJ Anders Linder

PJ Anders Linder

Partierna rör sig enstaka tiondelar hit och dit i Sifos oktobermätning, dvs inte alls. Kd:s fall ner till 3,9 procent ligger inom den statistiska felmarginalen men har förstås psykologisk betydelse i alla fall. Kd har ett stort problem i frånvaron av svar på frågan: Varför ska jag välja just detta parti?

Vad gäller ställningen mellan blocken tror jag inte att det kommer att hända något förrän medierna börjar ställa de svåra frågorna inte bara till regeringen utan också till Mona Sahlin och de rödgröna. I SVT-debatten i Agenda fanns det tecken på att det inte ska dröja så länge innan det börjar hända. Även Sahlin krävdes på besked och blev påtagligt irriterad på kuppen. Tuppfäktningen mellan Lars Ohly och Peter Eriksson bidrar också till att stimulera aptiten på granskning av oppositionen.

Botaniserar man lite noggrannare i Sifomaterialet upptäcker man en del intressanta saker, till exempel att det gåuselt för regeringen bland förstagångsväljarna. I gruppen 18-23 år leder vänstern med hela 60-36 över Alliansen. Moderaterna har bedrövliga 12,6 procent – en halv procentenhet sämre än miljöpartiet!

Däremot går det riktigt skapligt för fp som får 14,3 procent bland de yngsta. Många av dem som har färska erfarenheter från skolsystemet tycker uppenbarligen att Jan Björklund vet vad han talar om.

När man tänker efter är det egentligen inte så konstigt att moderaterna når så moderata siffror bland de yngsta.

• Man talar ständigt om arbete och att vi ska jobba mer.
• Man för ingen frihetsdebatt.
• Man utmanar inte makten.
• Man är inte som under Bildts glada dagar partiet för framtidstro, teknik och aptit på stora världen.
• Man talar om företagsamhet som ett jobbskaparuppdrag i stället för ett frihetsprojekt.
• Man vill ha kvar monopolen på sponken och spel.

Moderaterna har medvetet valt att bli partiet som tacklar problemen hos de medelålders: ebben i hushållskassan, bristen på jobb, ordning och reda och konstaplar på hörnan, hur det kan bli billigare med tvätt och städning. Det finns argument för ett sådant fokus, men det har blivit väl ensidigt. Och ett parti som sänker priset på att få sängen bäddad samtidigt som man höjer priset på pilsner ska kanske inte räkna med ungdomars odelade stöd.

Arkiv

Fler bloggar