Per Ericson
I Sverige förknippas makarna Myrdal med en teknokratisk vurm för institutionaliserad barnuppfostran. Därför är det kanske lite förvånande att se en hyllning till Gunnar Myrdal i en konservativ tidskrift.
Gunnar Myrdal hade rätt. Så lyder rubriken på en artikel i Weekly Standard, som är ett av den så kallade neokonservatismens flaggskepp i USA. Det handlar dock inte om barnuppfostran utan om pensionssystem.
Myrdal får i artikeln representera insikten att det ligger något motsägelsefullt i att ett trygghetssystem minskar människors benägenhet att sätta barn till världen (som en försäkring för omhändertagandet på ålderns höst), samtidigt som systemet är beroende av att det föds nya generationer som kan tjäna ihop pengarna som behövs för finansieringen.