Ledarbloggen

Maria Abrahamsson

Maria Abrahamsson

Pr-byrån Kreab lade beslag på den avgångne moderatledaren och statsministern Carl Bildt som rådgivare och dörröppnare. I går blev det känt att Göran Persson går samma väg.
Från och med augusti ska landets förra statsminister agera seniorrådgivare och murbräcka hos konsultbyrån JKL två-tre dagar i veckan. Det vill säga hos samma byrå som efter socialdemokraternas valnederlag i höstat snabbare än någon annan värvade Perssons presschef Anna Helsén. Bra jobbat!
Såväl avsuttna politikers som deras lojalaste medarbetares närhet till makten och beslutsfattarna och deras orienteringsförmåga i politikens snåriga terräng, kan vara en stor tillgång för en kund i akut behov av råd och dåd. Och för JKL själv är det guld värt att kunna stäva fram i konsulthavet med Göran Persson som galjonsfigur. Åtminstone så länge Persson är på gott humör och hans kontaktnät är intakt.

Arkiv

Fler bloggar