Ledarbloggen

PJ Anders Linder

PJ Anders Linder

Lena Askling försöker skjuta finansministern i sank i dagens Aftonbladet. Det går inte så bra.

Hon inleder sin artikel med ett frågor, som hon verkar tycka är mäkta dräpande: ”Hur blir jobben fler när fastighetsskatten försvinner? Vad hjälper sänkt fastighetsskatt mot utanförskapet?”

Vad menar hon? Det är klart att sänkt skatt på arbete är kärnbudskapet från regeringen Reinfeldt, men på vilket sätt skulle slopande av den orättvisa fastighetsskatten stå i strid med skattesänkningar för en bättre fungerande arbetsmarknad? Den reformerade fastighetsbeskattningen ska bli ekonomiskt neutral för statskassan – den statliga skatten ersätts av en kommunal avgift och höjd reavinstskatt – och skattesänkningsutrymmet används på andra håll. Askling skulle lika gärna kunna fråga ”På vilket sätt skapar bättre sjukvård fler jobb?” och tro att hon har gjort en kraftfull poäng.

Askling skriver att ekonomkåren kritiserar Borg och citerar en OECD-ekonom som tycker att man ska lägga krutet på sänkt skatt på arbete i stället. Men på vilket sätt stärker det Asklings test? Hon och Aftonbladet är ju mot sänkta inkomstskatter och lite längre fram i artikeln ondgör hon sig över hur mycket pengar som regeringen satsat på det s k jobbavdraget.

Askling passar också på att utmåla Villaägarna som en lobbyorganisation för ”de rika”. Så långt från verkligheten lever inte Göran Persson. I en valkommentare häromveckan pekade han ut s-passiviteten i fråga om fastighetsskatten som en huvudförklaring till valförlusten, och socialdemokraternas valanalys ägnar stor kraft åt just fastighetsskatten. Partiet gjorde som sämst ifrån sig i storstadsområden där högst vanliga medelklassfamiljer plågas av höga taxeringsvärden och fastighetsskatt. De rikas problem? Tjena.

Arkiv

Fler bloggar