Ledarbloggen

PJ Anders Linder

PJ Anders Linder

David Cameron har bestämt sig för att ge det konservativa partiet högsta möjliga miljöprofil. Blair och labour ska bli utgrönade.

Inget fel i att visa att även konservativa bryr sig om vår livsmiljö, men som Telegraph skriver i dag: Gör det genom vettig, långsiktigt hållbar politik i stället för att lansera klatschiga hugskott. Nu diskuterar tories kraftiga skattehöjningar på flygresor, som plötsligt gör det svårt för vanliga familjer att åka på semester men som har ytterst marginell betydelse för att minska de totala CO2-utsläppen i världen.

Sådant är knappast mums för väljarna. Däremot för New Labour. Om konservativ miljöpolitik ska bli detsamma som att man måste vara rik för att flyga, då är det gammal klasspolitik i ny skepnad. Den har knappast framtiden för sig.

Arkiv

Fler bloggar