Bitte Hammargren
Egyptens officiella nyhetsbyrå MENA har låg trovärdighet, så som statskontrollerat organ för en repressiv regering. Men människor litar på bloggaren och människorättsaktivisten Wael Abbas från Kairo. Han har skapat sig ett så starkt namn internationellt och i Egypten att han borde skapa en alternativ nyhetsbyrå med sitt namn som varumärke.
Detta förslag kom från den danske religionshistorikern och Egyptenkännaren Jakob Skovgaard-Petersen, som var en av deltagarna på ett medieseminarium som Svenska Institutet arrangerade på Kägelbanan på Mosebacke i dag, tisdag.
Jakob Skovgaard-Petersen dömde också ut andra statskontrollerade medier i Egypten som flaggskeppet al-Ahram, tidningen som sägs ha en upplaga på en miljon på helgerna. Upplagesiffran är fejkad, invände den danske religionshistorikern.
Wael Abbas förklaring till att al-Ahram fortfarande säljer bra på helgerna är att den då har en stor bilaga med platsannonser. Egypten är ett land med massarbetslöshet, där många desperat söker efter en försörjningsmöjlighet.
Jag känner Wael Abbas främst från den råkalla januarinatt när vi vandrade in i Rafah i Gaza tillsammans från den egyptiska Sinaihalvön efter det att Hamasaktivister sprängt gränsbarriären, varvid tiotusentals, ja hundratusentals desperata Gazabor strömmade över till den egyptiska sidan. Det blev för Gazaborna en mycket kortvarig gränsöppning. Längre än till El-Arish på norra Sinai kom inte de Gazabor som saknade egyptiska pass eller egyptiska visum.
Nu är det råkallt, svenskt novemberväder. Wael Abbas sitter inne i stugvärmen på Kägelbanan i Stockholm, som ett av stjärnskotten inom det Young Leaders Visitors Program som Svenska institutet arrangerar för unga opinionsbildare från arabvärlden.
Wael Abbas betraktas inte bara i den här församlingen som en egyptisk hjälte. Det var han som på internet lade fram bevis på det som alla egyptier redan kände till men som regimen förnekade: att det förekommer omfattande polistortyr i häktena. Avslöjandet ledde så småningom till att två torterare dömdes till tre års fängelse vardera och att ett tabu om tortyren i Egypten blev brutet. Straffen blev visserligen alldeles för korta, tycker den egyptiske bloggaren. Men den busschaufför som blev utsatt för mobilfilmad sexuell tortyr i häktet har fått sin upprättelse.
Sedan dess har Wael Abbas fått ta emot en rad prestigeladdade priser. Listan kan göras lång; låt mig bara nämna Journalism Award by the International Center for Journalists 2007, Middle East Person of the Year 2007 av CNN och Human Rights Watch’s Hammet/Hellman Award 2008.
Wael Abbas har fördjupat omvärldens bild av Egypten. Den som letar efter exempel kan söka på t ex YouTube. Det är till allmänheten han vänder sig.
– Västvärldens regeringar känner till vad som händer i Egypten, men de vänder bort blicken eftersom de betraktar president Mubarak som en allierad, säger den egyptiske bloggaren.
Mubaraks Egypten har försökt skada Wael Abbas anseende genom karaktärsmord. En biträdande minister har i medierna anklagat honom för att ha ett kriminellt förflutet. Det slutade med att Wael Abbas gick till polisen och bad om ett utdrag ur straffregistret för att bevisa att regeringens man ljög. Självklart lade han ut detta dokument på Internet.