Om mellanöstern

Bitte Hammargren

Bitte Hammargren

Saudiarabien har aldrig skickat en kvinnlig idrottare till Olympiska spelen.  Kvinnligt idrottande är inte tillåtet i det ärkekonservativa saudiska kungariket. Saudiska kvinnor som gillar sport får ägna sig åt det i hemlighet eller i utlandet.

Ändå har IOK, Internationella olympiska kommittén, aldrig straffat Saudiarabien för denna diskriminering av kvinnliga deltagare.

För fyra år sedan tog jag upp det saudiska förbudet för kvinnliga idrottare med IOK:s vice president Gunilla Lindberg. Då trodde hon mer på övertalning än hot gentemot Saudiarabien inför Olympiska spelen i London 2012.

Nu är det snart dags. Human Rights Watch konstaterar i en ny rapport – IOC/Saudi Arabia: End Ban on Women in Sport – att den systematiska diskrimineringen av kvinnliga idrottare fortsätter i det stora oljerika kungariket där en ärkekonservativ tolkning av islam är statsreligion.

Human Rights Watch kräver att IOK gör rätten för saudiska kvinnor att delta i OS till ett villkor för Saudiarabiens deltagande i London-spelen.

Bara tre länder har aldrig skickat en kvinnliga idrottare till OS. Vid sidan av Saudiarabien är det Qatar och Brunei.  Men Qatar och Brunei förbjuder inte kvinnor att delta i idrottstävlingar och de har skickat kvinnliga idrottare till andra tävlingar, skriver HRW.

Saudiarabien sticker ut som ett särfall. Vad gör IOK?

Om bloggen


Bitte Hammargren bloggar om det händelserika Turkiet och Mellanöstern. Var SvD:s korrespondent för Turkiet och Mellanöstern 2001-2012. Medverkar regelbundet i SvD, numera som frilans.
Baserad i Stockholm men är ofta på resa.

Mottagare av Publicistklubbens stora pris 2008.

Kom hösten 2014 ut med boken Gulfen – en framtida krutdurk (Leopard förlag).

Kontakta Bitte Hammargren
Fler bloggar