Om mellanöstern

Bitte Hammargren

Bitte Hammargren

ISTANBUL

Det prokurdiska partiet DTP – Demokratiska samhällspartiet – har hållit kongress i Ankara. Partiet beslutade att öppna kontor i både i Suleimaniya i norra Irak, samt i Aleppo i norra Syrien och i Urumiya i västra Iran, områden där det finns många kurder.

Partiet har redan tidigare beslutat att öppna representationer i Washington och Bryssel, som ett led i DTP:s ansträngningar att förbättra sin internationella ställning.

Det här sker samtidigt som Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan planerar vidare för de författningsändringar som går under namnet ”kurdiska initiativet”.

DTP-kongressen i Ankara fattade också beslut om att välja in den livstidsdömde PKK-ledaren Abdullah Öcalans bror, Mehmet Öcalan, i sin styrelse. Birat Firat, barnbarn till Sheikh Sait som lede en revolt mot den unga turkiska republiken 1925, blev också invald i partiledningen.

Till DTP:s styrande organ valdes dessutom sexton personer in som för närvarande sitter i fängelse anklagade för samröre med det terroriststämplade PKK.

DTP:s ledare Ahmet Türk, som president Barack Obama träffade under sitt Turkietbesök i våras, väntas vid sin sida få en kvinnlig partiledare, Emine Ayna, meddelar Turkish Daily News idag, tisdag.

Om bloggen


Bitte Hammargren bloggar om det händelserika Turkiet och Mellanöstern. Var SvD:s korrespondent för Turkiet och Mellanöstern 2001-2012. Medverkar regelbundet i SvD, numera som frilans.
Baserad i Stockholm men är ofta på resa.

Mottagare av Publicistklubbens stora pris 2008.

Kom hösten 2014 ut med boken Gulfen – en framtida krutdurk (Leopard förlag).

Kontakta Bitte Hammargren
Fler bloggar