Om mellanöstern

Bitte Hammargren

Bitte Hammargren

Åtta kända iranska politiker har gripits som en följd av deras förmodade kritik av det omtvistade valresultatet eller av deras kopplingar till den förre presidenten Mohammed Khatami, rapporterar Amnesty International i en blixaktion i dag på fredagsmorgonen.

De åtta är:

Mohammad Ali Abtahi – shiitisk präst och tidigare rådgivare till Mohammad Khatami och en av dennes vice presidenter

Mohsen Aminzadeh,

Said Hajjarian,55 – också han shiitisk präst, tidigare rådgivare till Khatami och grävande journalist: Han sitter i rullstol sedan ett mordförsök 2000. Han uppges behöva ständiga vårdinsatser, däribland sjukgymnastik. Gripandet kan vara hälsovådligt, skriver Amnesty.

Behzad Nabavi, 68 – en av grundarna av ett reformvänligt parti, som var lierat med den forne presidenten Mohammad Khatami, och ledamot av det 6:e reformistdominerade parlamentet 2000-2004.

Abdollah Ramazanzadeh,

Mostafa Tajzadeh,

Mohammad Tavassoli

Ibrahim Yazdi, 76

Amnesty fruktar för deras säkerhet och befarar att de kan ha utsatts för tortyr. Enligt en annan rapport som jag har tagit del av ska Ibrahim Yazdi – som var utrikesminister i början av revolutionen och sedermera ledare för den oppositionella Irans frihetsrörelse – ha gripits på torsdagsmorgonen på det sjukhus i Teheran där han vårdats för prostatacancer. Han ska ha förts till Evinfängelset. Enligt familjen blev han släppt under torsdagskvällen och återförd till sjukhuset. Hans tillstånd beskrivs som kritiskt.

Storayatollan Hossein Ali Montazeri – länge sedd som Khomeinis kronprins fram tills dess att Montazeri föll i onåd efter sin kritik av massavrättningarna 1988 – förkastar valresultatet. Tehranbureau citerar ett brev från denne 87-årige religiöse auktoritet i Qom, vilken många troende iranier fortfarande har som sitt religiösa rättesnöre (marja).

Om bloggen


Bitte Hammargren bloggar om det händelserika Turkiet och Mellanöstern. Var SvD:s korrespondent för Turkiet och Mellanöstern 2001-2012. Medverkar regelbundet i SvD, numera som frilans.
Baserad i Stockholm men är ofta på resa.

Mottagare av Publicistklubbens stora pris 2008.

Kom hösten 2014 ut med boken Gulfen – en framtida krutdurk (Leopard förlag).

Kontakta Bitte Hammargren
Fler bloggar