Om mellanöstern

Bitte Hammargren

Bitte Hammargren

Den Syrienkritiska 14-marsrörelsen har som bekant vunnit valet i Libanon och både Hizbollahledaren Hassan Nasrallah och hans alliansbroder, den kristne generalen Michel Aoun, har erkänt sig besegrade.

Hassan Nasrallah sade i sitt tal på måndagskvällen:
– Vi accepterar valresultatet i god sportsmannaanda. Jag vill också gratulera de som vann, de som tillhör majoriteten och de som befinner sig i opposition.

Skälet till att Hizbollahs och Aouns 8-marsallians förlorade förklaras nu främst med att Michel Aoun inte blev den röstmagnet på libanesiska kristna som han hoppats på. Han förlorade i viktiga valdistrikt för Libanons kristna som staden Zahle i öster och stadsdelen Achrafiyeh i Beirut.

– Aoun hade en massa hängivna supportrar i ett visst läge, men jag tror att hans gradvisa flirt med Syrien, Iran och Hizbollah har avskräckt många av hans anhängare, säger Independets Robert Fisk i en kommentar till Al Jazeera.

Nu återstår två bataljer om regeringsmakten i Libanon:
* Blir det Saudiarabiens protegé Saad Hariri som får bilda regering eller stannar USA:s favorit, teknokraten Fouad Siniora, kvar som premiärminister?
* Blir det en ren 14-marsregering eller kommer majoriteten att bjuda in oppositionen till en samlingsregering? Debatten i den frågan uppdateras löpande på Naharhet.

Om bloggen


Bitte Hammargren bloggar om det händelserika Turkiet och Mellanöstern. Var SvD:s korrespondent för Turkiet och Mellanöstern 2001-2012. Medverkar regelbundet i SvD, numera som frilans.
Baserad i Stockholm men är ofta på resa.

Mottagare av Publicistklubbens stora pris 2008.

Kom hösten 2014 ut med boken Gulfen – en framtida krutdurk (Leopard förlag).

Kontakta Bitte Hammargren
Fler bloggar