Bitte Hammargren
Amnesty International meddelade på 1 maj:
Delara Darabi, som dömdes till döden i Iran då hon var 17 år, avrättades
i dag på morgonen. Avrättningen verkställdes trots att hon har tagit tillbaka sitt första erkännande och trots att Iran högsta juridiska
råd den 17 april hade beviljat två månaders uppskov för att ge hennes
familj möjlighet att förhandla fram ett en förlikning med offrets familj.
Mer om avrättningen och om hur lokala instanser i provinsen kringgick det uppskov som Irans högsta juridiska instans utfärdat hittar du på Amnesty Internationals hemsida.
Amnesty anser inte att Delara Darabi fick en rättvis prövning eftersom domstolen inte gav henne resning när nya fakta i målet kom fram. Enligt Darabis advokater hade det en ny rättegång kunnat bevisas att hon var oskyldig. Hon tog först, som 17-åring, på sig mordet, enligt uppgift i tron att det skulle rädda hennes dåvarande 19-årige pojkvän från galgen. Detta erkännande tog hon senare tillbaka.
Delara Darabi gjorde sig känd för att ha utvecklat en konstnärstalang under sin tid i fängelset i Rasht i norra Iran.