Om mellanöstern

Bitte Hammargren

Bitte Hammargren

Turkiets president Abdullah Gül väntas i morgon, lördag, besöka Irak. Han börjar med Bagdad, meddelar turkiska källor. Det sannolika är att han träffar sin irakiske motpart, president Jalal Talabani, som också är ledare för det irakisk-kurdiska partiet PUK.

I Güls resplaner ingår, enligt SvD:s källor, också ett besök i Kirkuk – den omstridda oljestaden med kurdiska, arabiska, turkmenska och kristna invånare – samt dessutom i Arbil, regionhuvudstad i irakiska Kurdistan (en stad som ibland transkriberas som Erbil eller Irbil).

Ett turkiskt presidentbesök i Arbil, där Kurdistans regionparlament ligger, vore historiskt. Kurdiska intellektuella från Irak som jag talat med i dag välkomnar Güls resplaner som mycket positiva. De måste ses som ett stort steg från statschefen i ett land där man för bara några decennier sedan förnekade att det fanns några kurder och stämplade dem som ”bergsturkar”.

Güls resa påbörjas endast några veckor efter det att turkiskt militärflyg bombat vad som uppges vara baser för PKK i norra Irak. Turkiet har upprepade gånger anklagat ledarna i norra Irak för att härbärgera PKK, vilket är terroriststämplat av både Turkiet och EU.
Under de senaste decennierna har turkisk militär gått över gränsen till norra Irak åtskilliga gånger.
Men de irakiska kurderna betraktar den nuvarande AKP-regeringen under premiärminister Erdogan och president Gül som den ur deras synvinkel bästa som Turkiet har haft.

Om bloggen


Bitte Hammargren bloggar om det händelserika Turkiet och Mellanöstern. Var SvD:s korrespondent för Turkiet och Mellanöstern 2001-2012. Medverkar regelbundet i SvD, numera som frilans.
Baserad i Stockholm men är ofta på resa.

Mottagare av Publicistklubbens stora pris 2008.

Kom hösten 2014 ut med boken Gulfen – en framtida krutdurk (Leopard förlag).

Kontakta Bitte Hammargren
Fler bloggar