Bitte Hammargren
Medan en irakisk journalist kastade två skor mot president Bush under hans presskonferens i Bagdad på söndagskvällen, fick Jimmy Carter ett mycket varmare mottagande i Beirut.
President George W Bush fick ducka när två skor flög i luften under hans avslutande presskonferens med premiärminister Nouri al-Maliki i Bagdad på söndagskvällen. Bush var i Bagdad för att ta farväl av de amerikanska trupperna där och för att skriva på säkerhetspakten med Irak. Att stående på en presskonferens få två skor kastade mot sig är ytterst förnedrande, i synnerhet i arabvärlden.
”En avskedskyss, din hund”, ska den irakiske skokastande journalisten ha ropat när han kastade sina skor på bara några meters håll från den amerikanske presidenten. Att kalla någon ”hund” är mycket förolämpande i arabvärlden.
Bara två dagar tidigare fick hans 84-årige företrädare, USA:s förre president Jimmy Carter, ett helt annat och påtagligt varmt mottagande när han besökte Libanon.
Nobelpristagaren Carter och författaren av boken Palestine: Peace not apartheid uppfattas på den arabiska sidan av Mellanöstern som långt mer visionär än den avgående president Bush – för att uttrycka saken milt.
– Om den palestinska frågan löses på ett rättvist sätt och med respekt för mänskliga rättigheter kommer inte bara Mellanöstern utan hela världen att besparas en massa hat, sade Jimmy Carter när han talade inför en entusiastisk publik i fullsatt aula på anrika AUB, American University of Beirut, berättar nättidningen Lebanon Now.
Det är nödvändigt, sade Carter till studenterna i Beirut, att USA blir mer drivande för att verka för en israelisk-palestinsk fred. Han visade tilltro till att USA:s blivande president Barack Obama ska ha ”det politiska modet” att sätta fart på fredsprocessen. Carter tillade att Obama personligen hade försäkrat honom om att han vill se en väl balanserad fred mellan de båda motståndarlägren, israeler och palestinier.
Från amerikanska källor får jag samtidigt höra nya uppgifter om hur Obama är i gång med att svetsa ihop sitt blivande team för Mellanöstern, med ett särskilt sändebud för den israelisk-arabiska fredsprocessen och ett annat för samtal med Iran. USA:s förre ambassadör i Egypten och Israel, Dan Kurtzer, samt det tidigare Mellanösternsändebudet Dennis Ross är två namn i omlopp för dessa poster.
Obama valdes på ett mandat för att skapa förändring, men ser nu ut att dra sig mot den amerikanska mitten. ”Helt förutsägbart”, kommenterar en USA-källa.
Det kommer att bli många val i Mellanöstern i år. Den 10 februari hålls parlamentsval i Israel; under det första halvåret ska det hållas viktiga lokalval i både Turkiet och Irak; i Iran blir det presidentval i juni och Irak går mot parlamentsval mot slutet av året. I maj ska det också hållas parlamentsval i Libanon och där är knäckfrågan om koalitionen Aoun-Hizbollah ska få majoritet. Det är bland Libanons kristna det valet kommer att avgöras.
Den forne presidenten och Nobelpristagaren Jimmy Carter förklarade i Beirut att hans Carter Center är redo att ställla upp med valobservatörer i det libanesiska valet. Hizbollah avböjde att träffa Carter, men har inget emot valobservatörer från Carter Center, enligt Lebanon Now.
National Democratic Institute/Carter Center var också med som observatörer under de palestinska president- och parlamentsvalen 2005 och 2006, då med Carl Bildt som en av chefsobservatörerna.
Nu borde det egentligen hållas nytt palestinskt presidentval i januari 2009, när president Mahmoud Abbas mandat går ut den 9 januari. Men något nytt palestinskt val strax efter nyår lär vi inte få se.