Bitte Hammargren
En libanesiska i Beirut berättar på valnatten om hur folk runt henne i regel hoppas på Obama. Men libaneserna, som är så vana vid politiska mord i sitt eget land, har redan resignerat och spår att Obama kommer att bli skjuten även om han blir vald till president.
– Då blir det rasupplopp i USA, rena inbördeskriget, tror folk här i Beirut. Här ses han som en representant för USA:s svarta befolkning. Rasismen kan bli hans fall. Så går snacket i Beirut, säger libanesiskan.
En svenska i Beirut blev betjänad av tre kvinnor som såg ut som systrar när hon skulle handla i en klädbutik. På köpet fick hon veta vem de ville se som president.
– Trion visade sig vara en lyft mamma med sina tvillingdöttrar – med samma botexläppar och svällande barm som modern. Damerna hoppades på Obama: ”Han är snygg, lång och svart – det blir en hälsosam erfarenhet för USA!”
– Men när det gällde Mellanösternpolitiken hade de inga illusioner. ”Alla presidenter har varit dåliga för oss”.