Trädgårdsexperten

Agneta Ullenius

Agneta Ullenius

Fråga:

Vi vill plantera en snabbväxande häck för att skärma av mot granntomten. Har hört talas om något som kallas mirakelhäcken, vad tror du om den? /Eva i Västerås

Svar:

Det är en almart som saluförs under namnet mirakelhäcken – Ulmus pumila, Turkestansk alm. Många pratar om den men få har sett den, och ännu färre har någon erfarenhet av hur den fungerar som häck. Bara av den anledningen skulle jag tveka innan jag vågade plantera en hel häck av denna påstått snabbväxande alm utanför växtzon 1. Dessutom finns ju alltid en latent fara i form av almsjukan.

Jag rådgjorde med Kenneth Lorenzon, expert på träd och buskar vid SLU i Alnarp. Han beskriver den turkestanska almen som småbladig, med lite blaskigt gröna och ganska sträva blad. Den brukar ofta förväxlas med andra almar, t e x almhybriden ’Sarniensis’ som man ofta ser planterad som gatuträd i England. Visserligen anses den turkestanska almen vara mindre utsatt för almsplintborren än andra almarter, men skalbaggar fungerar ungefär som vi människor, konstaterar Kenneth Lorenzon: Är det slut på oxfilé kan man nog tänka sig att äta vad som bjuds. Han råder därför till stor försiktighet innan man planterar den runt hela tomten som vindskydd. Den dag almsjukan kommer finns nämligen inget att göra. Dessutom kan den nog bli lite väl stor för en vanlig häck.

 

 

 

 

 

Om bloggen

SvD har avslutat trädgårdsbloggen. Om du har en trådgårdsfråga kan du dock fortfarande hitta svar. Skriv in ditt problem i sökrutan på svd.se så kan du hitta lösningen genom de många frågor som publicerats genom åren.
Fler bloggar