Trädgårdsexperten

Agneta Ullenius

Agneta Ullenius

Fråga:

Har nyligen fått höra att saintpaulia ska vara allergiframkallande, stämmer det? Har ett barnbarn som är allergisk mot mycket, kan hon vara överkänslig även mot denna?

/Linnéa Hellblom

Svar:

Det stämmer att saintpaulia hör till de krukväxter som brukar vara besvärliga för allergiker. Det kanske inte är själva växten i sig som är allergiframkallande, snarare de ludna bladen som samlar på sig damm och allergen. Inomhusväxter brukar kunna förorsaka besvär hos känsliga personer på grund av doft, pollen, eller genom mögelbildning i blomjorden. Växter med släta blad samlar förstås mindre damm än växter med lurvig bladyta, och är lättare att rengöra. Man kan också minska risken för mögelbildning i blomkrukorna genom att byta blomjord ofta och täcka blomjorden med lecakulor. Bland de krukväxter som normalt inte vållar några besvär hos känsliga personer kan nämnas ampellilja, flitiga Lisa, hemtrevnad, hibiskus och rumsask.

 

Om bloggen

SvD har avslutat trädgårdsbloggen. Om du har en trådgårdsfråga kan du dock fortfarande hitta svar. Skriv in ditt problem i sökrutan på svd.se så kan du hitta lösningen genom de många frågor som publicerats genom åren.
Fler bloggar