Agneta Ullenius
Fråga:
Jag vill klippa ner mina perenner inför vintern. Kan jag göra det nu trots att bladverket är grönt eller måste jag vänta tills bladverket är visset? Jag bor i Stockholmstrakten växtzon 4, om det är avgörande för svaret. /Birgitta Sundberg
Svar:
Det finns olika skolor. Den som vi skulle kunna kalla naturmetoden, som går ut på att låta perennerna vissna ner i lugn och ro utan inblandning av mänsklig hand. De döda växtdelarna blir ett bra skydd mot både väta, vinterkyla och vårsol. Så småningom bryts de också ner till mull i jorden. Nyplanterade och känsliga perenner kan också dessutom behöva täckas med torra löv och granris.
Många väljer ändå att klippa ner sina perenner på hösten, kanske för att det ska se mindre skräpigt ut i rabatterna. I så fall skulle jag vänta tills perennerna har slutat växa och sedan lämna kvar klippet i rabatten som vinterskydd. På våren när perennerna börjar växa igen döljs alla klippta växtrester och till nästa sommar är allt borta och uppätet av maskarna.