Agneta Ullenius
Samtidigt som Austinrosen ’Crown Princess Margareta’ härom dagen utsågs till Årets ros 2012 valdes en gammal nordisk ros till Årets POM-ros. Det blev spinosissimarosen ’Poppius’ som har odlats i Sverige i mer än 150 år.
POM betyder Programmet för odlad mångfald och har sin upprinnelse i ett FN-beslut om att bevara den biologiska mångfalden i världen. Inom ramen för POM pågår olika växtinventeringar i Sverige, och i den pågående rosinventeringen framstår ’Poppius’ som en av de mest odlingsvärda och intressanta gamla svenska kulturrosorna. Under POM:s rosinventering har ’Poppius’ hittats i alla delar av landet, från Lappland i norr till Skåne i söder. Den finns förstås också att köpa i alla plantskolor.
’Poppius’ är en av få rosor med svenskt eller finskt ursprung. Den är uppkallad efter Gabriel Poppius, född i Savolaks, Finland. Han var häradshövding, lagman, statsråd och direktör för Lantbruksakademien, där han verkade fram till sin död år 1856. ’Poppius’ introducerades dock av en annan direktör på Lantbruksakademien, Carl Stenberg. Möjligen var det också han som förädlade rosen, skriver rosexperten Lars-Åke Gustavsson i sitt praktverk Rosor för nordiska trädgårdar. Men det är också fullt möjligt att Gabriel Poppius förde med sig den från Finland.
’Poppius’ blommar rikligt i tre-fyra veckor och kan även komma igen med enstaka blommor senare på säsongen. Det är en mycket härdig ros (zon 8), tålig och lättodlad som få. Den kan växa i de magraste jordar och blommar till och med i norrläge. (Men det blir förstås ännu bättre förutsättningar om man först jordförbättar en torr sandjord, exempelvis planterar rosen i en halv säck rosjord.) Växtsättet är mycket kraftigt och tätt, blommorna är ljust rosa-rosaröda, de doftar gott och bildar massor av rödbruna nypon efter blomningen. I de varmaste delarna av landet blir ’Poppius’ ofta 2,5–3 m hög, i kallare områden omkring meterhög.
Har du en gammal ros som du vill berätta om?
Mejla då:
och läs mer om rosinventeringen här: