Trädgårdsexperten

Agneta Ullenius

Agneta Ullenius

Fråga:

Tack för alla trevliga blomsterreportage och artiklar. Nu till frågan: Har en växt sedan 30 år, inköpt på Kanarieöarna som en liten, 1 decimeter “träbit”. Nu växer den genom taket, kan man kapa ned den? Vad tror du? /CA Carlson

Svar:

Det du har är en dracena, och med dessa tåliga växter är det så enkelt som att man bara skär av stammen på önskad höjd. Men ta gärna lite längre ner än du hade tänkt, eftersom den ju snabbt kommer att växa upp igen. Plantera också om den gamla dracenan i ny fräsch krukväxtjord och, om du ser att det behövs, en något större kruka. Bästa tiden för ingrepp av det här slaget är förstås våren, det vill säga: snart!

Den avkapade stammen kan du skära av i decimeterlånga bitar och göra nya plantor av. Antingen sätter du dem först i vatten för att bilda rötter, eller så sticker du ner dem direkt i krukväxtjord. Klipp också in bladen som sitter på stambitarna, det ska inte vara så mycket bladmassa på en stickling som ju ska ägna all kraft åt att göra rötter.

Och framför allt – övervattna inte! Din gamla planta mår uppenbarligen hur bra som helst, men de nya småplantorna behöver inte lika mycket vatten som en etablerad växt. En dracena som får för mycket vatten brukar reagera med bruna fläckar på bladen.

Lycka till!

 

Om bloggen

SvD har avslutat trädgårdsbloggen. Om du har en trådgårdsfråga kan du dock fortfarande hitta svar. Skriv in ditt problem i sökrutan på svd.se så kan du hitta lösningen genom de många frågor som publicerats genom åren.
Fler bloggar